top of page

00:00  Úvod
01:35  Proč je důležitá celková koncepce?
02:33  Dálnice a silnice
05:30  Mileta
06:23  Železniční spojení do Prahy
07:40  Kaštanka a zdvojkolejnění trati Hradec Králové - Pardubice
09:33  oblasti nové výstavby, územní plán
12:12   Letiště
13:35  Severní zóna a startovací byty
14:36  Aldis a nová parkovací místa
16:00  Nové centrum Kukleny
16:47  Areál Škodovka a příležitost pro výstavbu nových bytů
19:50  Benešova třída
22:03  Velké náměstí a reálné možnosti revitalizace
23:12  Žižkovy sady
24:13  Fotbalový stadion jako multifunkční fotbalová aréna
25:44  Hokejový stadion
26:31  Hala pro míčové sporty
27:21  Rekreační plavby na Labi
30:40  Zeleň a krajina
34:48  Zelený okruh
35:48  Parky a sportoviště v okrajových částech Hradce Králové
36:33  Co znamená koncepce Park nad Go
39:33  Parkování v centru
40:50  Kde na to všechno vzít?
44:04  Závěr - odkazy F. Ulricha

Také Hradec může být moderním nadčasovým městem, které se rozvíjí. Už nás nebaví poslouchat důvody, proč to nejde. Inspirujme se a hledejme způsoby, jak to udělat. 

 

Kodaň

Město, které inspiruje svět 

 

Kodaň dlouhodobě vítězí v anketě o nejlepší město pro život na světě. Jedním z důvodů je i to, že zdejší náměstí a veřejné prostory jsou navrženy tak, aby podněcovaly interakci, hru a vůbec chuť trávit v prostoru čas a setkávat se – například ve čtvrti Nørrebro, která je mnohými považována za nejvíce „cool“ městskou čtvrť na světě.

 

 

noreB_450.jpg

 

Brno

Jihomoravské inovační centrum 

Brnu se podařilo předběhnout i Prahu v oblasti IT technologií a inovací. Město Brno, Jihomoravský kraj, univerzity i soukromý sektor spojily síly a založily Jihomoravské inovační centrum. Tento společný, velmi úspěšný postup by měl být velkým vzorem i pro nás v Hradci Králové, kde je oblast IT, inovací a nových technologií dosud rozmělněna. Je třeba to co nejdříve změnit a spojit se, společně dosáhneme více.

 

 

Mladá Boleslav

Družstevní bydlení

V Mladé Boleslavi vznikl první projekt družstevního bydlení pro seniory vybudovaný na městských pozemcích soukromým partnerem. V projektu Štěpánka vzniklo 148 družstevních seniorských bytů. Starostovi Mladé Boleslavi a senátoru Raduanu Nwelatimu patří respekt za to, že se pustil do tohoto pilotního projektu družstevního bydlení pro seniory, a sklidil za to zasloužený úspěch.

Litomyšl

Není Lidl jako Lidl

 

V Litomyšli dokázali představitelé města přimět společnost Lidl k tomu, aby postavila nákupní středisko s dřevěnou fasádou a zcela bez reklam. Výsledný objekt je architektonicky citlivý k okolní zástavbě. Vedení města toho dosáhlo tak, že se seznámilo s obchodními středisky Lidlu v zahraničí, chtělo prosadit to, co vidělo v cizině, a důsledně si trvalo na svém. Podobně aktivní a zároveň sebevědomý postup vedení města v našem Hradci zatím chybí. 

lid_rH300.jpg

Litomyšl

Koncepční spolupráce s architekty je základem úspěchu

Opět Litomyšl, kde spolupracovali za poslední dobu s více než dvaceti špičkovými ateliéry a architekty – Josefem Pleskotem a mnohými dalšími. Organizují architektonické soutěže, sledují zajímavé architektonické projekty a zvou do města kvalitní architekty. Systematicky tak vytvářejí kvalitní soukromou i veřejnou architekturu, díky které, a řekněme si to upřímně, je Litomyšl v současné době architektonickým Salonem republiky, tak jak jím býval kdysi Hradec Králové. V Litomyšli dosáhli už i toho, že se to o městu mezi developery a stavaři dobře ví, takže ti rovnou přicházejí s kvalitními architektonickými projekty. Je potřeba se v Litomyšli inspirovat. 

 

 

Praha

Respekt vůči památkám

V Praze v pasáži Slovanského domu najdete známý vegetariánský bufet Dhaba Beas s hnědo-béžovou světelnou cedulí. V Hradci Králové na Velkém náměstí ho najdeme se zeleno-modrou, která bohužel hyzdí fasádu nově opraveného obchodního paláce. Z prvního příkladu je vidět, že když se chce, může být i obchodní nápis vstřícný k historickému okolí a respektovat ho. Jenom je potřeba na to dohlédnout.

Sledujte nás také na sociálních sítích

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
  • YouTube
bottom of page